Nedir ?

Cevapla
Kullanıcı avatarı
srd
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 56
Kayıt: 27 Eyl 2018, 23:37

Nedir ?

Mesaj gönderen srd » 05 Eki 2018, 23:48

RİNOLOJİ (BURUN VE SİNÜS HASTALIKLARI)
Burun ve paranazal sinüslerin her türlü doğumsal, infeksiyöz, gelişimsel ve tümöral hastalıklarını kapsar.

Septum deviasyonu (burun eğriliği)
Konka (burun eti) büyümesi
Burun allerjisi
Sinüzitler
Burun ve sinüslerden kaynaklanan tümörler
Burun eğriliği ve burun eti büyümesi son teknikler ve radyofrekans gibi son teknolojiler kullanılarak tedavi edilmektedir. Sinüzitlerin tedavisinde endoskopik sinus cerrahisi tekniği uygulanmaktadır.

Çocukluk Çağı Kulak Burun Boğaz Hastalıklarının Tedavisi
Çocukluk çağında görülen nefes almada güçlük, horlama, sık tekrarlayan enfeksiyonlar, işitme bozuklukları, alerjilerin tedavileri, hastanemizdeki çocuk hastalıkları bölümü ile koordinasyon içerisinde yürütülmektedir.Ameliyat endikasyonu konulan hastalarımızın (geniz eti, bademcik, kulak nezlesi) ameliyatları gerçekleştirilmektedir.

Çocuk ve Erişkinlerde İşitme Bozuklukları Ve Kulak Hastalıklarının Tanı Ve Tedavisi
Hastanemizdeki modern odyoloji departmanının desteği ile, tanısı konan, işitme bozukluğu olan hastaların tedavisi ve rehabilitasyonu planlanmaktadır.

Son yıllarda alanımızdaki önemli bir gelişme olan 'Koklear İmplant' (Biyonik Kulak) uygulaması yanında, kulak zarı deliklerinin tamiri (timpanoplasti),kronik orta kulak iltihaplarının temizlenmesi ( mastoidektomi) kulak kemikçiklerinin yerine protez uygulamaları (stapez cerrahisi, ossiküloplasti) ve diğer tüm kulak cerrahileri uygulanmaktadır.

YÜZ KIRIKLARI
Travma sonrası gelişen burun, çene, elmacık kemiği gibi yüz kemiklerinin kırıkları ve hava yolu zedelenmeleri önemli KBB acillerindendir. Bu kırıklar açık ya da kapalı teknik kullanılarak ve gerektiğinde mikroplak-vidalar kullanılarak tedavi edilmektedir.

SES HASTALIKLARI
Ses tellerinden kaynaklanan veya onların hareketini kısıtlayan hastalıklar ses kısıklığına yol açar. Ses telleri ve fonksiyonları endoskopik muayeneler ile değerlendirmekte ve cerrahi ihtiyacı olan vakalar mikroskop altında ve gerekli durumlarda lazer kullanılarak tedavi edilmektedir.

BAŞ BOYUN TÜMÖRLERİ
Baş ve boyun bölgesinden kaynaklanan her türlü iyi ve kötü huylu tümörleri kapsamaktadır.

Dudak
Dil
Bademcik
Gırtlak
Yemek borusu
Tiroid
Boyun
Tükürük bezleri
Baş boyun tümörlerine de diğer tüm tümörler gibi multidisipliner yaklaşmak gereklidir. Hastalar medikal onkolog, radyasyon onkoloğu,ve radyoloji uzmanları ile birlikte değerlendirildikten sonra tedavileri planlanmaktadır. Cerrahi tedavide, ilgili bölgenin tedavisiyle birlikte boyun metastazı olan veya olma ihtimali olan durumlarda Boyun Diseksiyonları da etkili bir şekilde yapılmalıdır. Hastanemizde bu konuda deneyimli bir ekip görev yapmaktadır.

HORLAMA
Horlama ve uyku apnesi (uykuda nefesin durması) insanların yaşam kalitesini ve sağlığını ciddi olarak bozan hastalıklardır. Pek çok faktörün tetiklediği bu durumları bir bütün olarak ele almak önemlidir. Hastalar polisomnografi (uyku testi) ile değerlendirilmekte, uygun vakalarda hava yolu darlığını düzeltmek amacı ile burun, damak veya çeneye cerrahi müdahaleler uygulanabilmektedir.

ALERJİK RİNİT
Bağışıklık sistemini uyaran ve alerjiye neden olan maddelere allerjen denilir. Bağışıklık sistemi, vücuda giren allerjen ile ilk karşılaştığında hiçbir klinik bulgu ortaya çıkmaz, çünkü henüz bu maddeye karşı özel antikorlar (IgE) üretilmemiştir. İlk temasta bu özel antikorlar üretilir, ancak ikinci temasta bağışıklık sistemi tepki verir ve böylece alerji belirtileri ortaya çıkar. Allerjiler ile ilgili merak edilen sorular ve yanıtları için:http://www.npistanbul.com/alerjik-rinit ziyaret ediniz.

DIŞ KULAK YOLUNDA SIK GÖRÜLEN SORUNLAR
Dış kulak yolu (dky) erişkinlerde yaklaşık 2,5 cm uzunluğundadır. Dış 1/3 bölümü kıkırdak, iç 2/3 bölümü kemik yapıdadır. Kıkırdak bölümün cildi kıllar ve kıl keseleri, yağ ve salgı bezleri içerir.

Bezlerin salgısı ve dökülen epitel hücreleri birleşerek serümen denilen koruyucu salgıyı oluşturur. Serümenin dış kulak yolunda (dky) koruyucu bir görevi vardır, içinde bulundurduğu maddelerle enfeksiyona karşı koruyucu bir bariyer oluşturur. Dış kulak (dhy) ile ilgili merak edilen sorular ve yanıtları için http://www.npistanbul.com/dis-kulak-enfeksiyonu sayfasını ziyaret ediniz.

SİNÜZİTLER:
Sinüsler burun etrafında bulunan hava boşluklarıdır. Bulundukları yere göre isimlendirilirler ( frontal, maksiller, etmoid, sfenoid ).

Sinüsler özel kanallar aracılığı ile burun boşluklarına açılırlar.İçleri hava ile doludur. Burun boşlukları ve sinüsler aynı özellikteki örtücü tabaka (mukoza) ile bir bütün olarak kaplanmışlardır. Bu tabaka sürekli olarak temizleyici bir salgı yapar ve bu salgı tabakanın üzerindeki titrek tüyler aracılığı ile sinüslerin kendilerine ait kanallarından burun boşluğuna boşaltılır. Sinüsler ile ilgili merak edilen sorular ve yanıtları için http://www.npistanbul.com/sinusler sayfasını ziyaret ediniz.

KULAK ÇINLAMASI (TİNNİTUS):
Tinnitus dış akustik uyaran olmaksızın kulaklarda ya da kafada sesin algılanması şeklinde tanımlanmaktadır. “zil çalması ” anlamına gelen Latince “tinnire” kelimesinden köken almaktadır. Bu ses hasta tarafından çok farklı karakterlerde tarif edilebilir ancak sesin karakteri ne olursa olsun çınlama olarak adlandırılmaktadır. Bir hastalık olmaktan öte bir semptom olarak değerlendirilen tinnitusun bireylerin yaşam kalitesinin düşmesine neden olmasının yanında bir çok ruhsal soruna zemin hazırladığı düşünülmektedir. Tinnutus ile ilgili merak edilen sorular ve yanıtları için http://www.npistanbul.com/kulak-cinlamasi sayfasını ziyaret ediniz.

BAŞ DÖNMESİ:
Denge; gözlerden, iç kulaktaki denge organlarından, kas ve iskelet sisteminden gelen bilgilerin beyin tarafından değerlendirilmesi sonucu sağlanır. Bu sistemlerden birinde ortaya çıkacak bir bozukluk bu sistemler arasındaki uyumu bozar ve dengesizlik veya baş dönmesi yakınmalarına neden olabilir. Baş dönmesi ile ilgili merak edilen sorular ve yanıtları için http://www.npistanbul.com/bas-donmesi sayfasını ziyaret ediniz.

https://npistanbul.com/kulak-burun-bogaz-hastaliklari


www.saglikbu.net - Sağlık bu, ihmale gelmez...
Sağlık, bilgi ve deyneyim paylaşım platformu.
Cevapla

“Kulak Burun Boğaz” sayfasına dön