Spordan önce ve sonra yenmesi gerekenler

Cevapla
Kullanıcı avatarı
huseyinz
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 108
Kayıt: 27 Eyl 2018, 23:14
Konum: Bursa
İletişim:

Spordan önce ve sonra yenmesi gerekenler

Mesaj gönderen huseyinz » 31 Eki 2018, 23:11

Spordan önce veya sonra yediklerinize dikkat etmeniz gerekir. İster profesyonel olun isterseniz amatör olarak spor yapın; yapmış olduğunuz egzersizler için besin maddelerinin rolü çok önemlidir.

Resim

Enerji veren besin maddeleri

Dengeli bir beslenme ile alınacak olan doğru miktardaki kalori, besin maddeleri ve sıvı sayesinde gerekli enerji ve güce sahip olabilirsiniz.

Karbonhidratlar vücut için gerekli olan enerjiyi sağlayan en önemli besin maddelerinden biridir. Spor yapılan dönemde kompleks karbonhidratların seçimi daha önemlidir. Bunlar tahıllar, meyveler, sebzeler ve süt ürünlerinde bol miktarda bulunur.

Proteinler ise kaslar için önemli olmakla birlikte yüksek protein alımının kasları büyüttüğüne dair bir algı vardır. Oysa ki bu sadece bir söylentiden ibarettir. Kas büyümesi yalnızca spor ve ağırlık antremanları ile mümkündür. Sadece yeterli protein alımı kas oluşumu için kâfidir.

Vücudun ihtiyacından daha fazla protein almak şu durumlara neden olabilir:

•Yağ olarak depolanabilir,
•Kalsiyum kaybı riskini arttırır,
•Böbreklerin aşırı çalışmasına sebep olur,
•Karbonhidratlar yerine alındığında yorgunluğu sebep olabilir.

Yeterli sıvıyı alma

Yeterli kadar sıvı tüketimini sağlayabilme,spor esnasında ve sonrasında iyi bir performans göstermek için gereklidir. Vücudun susuz kalmasının önlenmesi ne kadar önemliyse aynı şekilde fazla su tüketimi yapmamak da önemlidir.

Yeterli miktarda sıvı alıp almadığınızı anlamanın en kolay yolu idrar renginize bakmaktır. Açık sarı renkte olması yeterli miktarda sıvı alındığının göstergesidir.

Spordan önce

Egzersizden önce vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri almalısınız. Spordan 2-3 saat önce yemek yemelisiniz.Fakat aceleniz varsa spordan önceki 30-45 dakika bir şeyler atıştırabilirsiniz.

Spordan önce yağ, protein ve lif açısından yüksek olan gıdaları tüketmemeyi tercih edin. Bu tür gıdalar sindirim sistemini yavaşlattığı için kramplara ve halsizliklere neden olabilir.


Spordan önce şu tür atıştırmalıkları tercih edebilirsiniz:

•Küçük bir tabakta yulaf ezmesi,
•Yağsız süt,
•Meyve (elma) veya meyve suyu,
•Bal veya reçelli bir dilim ekmek.

Spor esnasında

Bir saatten uzun yapılan egzersizlerde, egzersiz esnasında karbonhidrat açısından zengin besin maddeleri tüketilebilir. Bu tür gıdalar bağırsak sorunlarınında önüne geçebilir.

Spor sonrası

Spor esnasında yoğun ve uzun bir çalışma yaptıysanız, enerjiye ve gerekli besin maddelerine olan ihtiyacınız artaracaktır. Spordan sonraki 45 dakika içinde bir şeyler tüketmeye çalışın. Çünkü bu 45 dakika içerisinde kalbin kan pompalama hızı devam edip, elektrolitler yenilenerek kaslar için gerekli olan enerji sağlanmaya çalışılır ve kaslar tamir edilir.

Yemeklerinizde karbonhidrat, protein ve az miktarda yağ olabilir. Örneğin şunları tercih edebilirsiniz:

•Tam buğday ekmeği, tavuk ve yağsız süt,
•Tam çavdar ekmeği, kahverengi pirinç ve peynir,
•Sebzeler, beyaz et ve kahverengi pirinç.

Şayet çok aç değilseniz dengeli atıştırmalıklardan da tercih edebilirsiniz. Örnek olarak:

•Yoğurt ve meyve
•Muz ve yağsız süt


www.saglikbu.net - Sağlık bu, ihmale gelmez...
Sağlık, bilgi ve deyneyim paylaşım platformu.
Cevapla

“Sporcu Beslenmesi” sayfasına dön